Для кожної людини, яка навчається чи навчає, надзвичайно важливо знати, що саме вона знає та вміє на цей момент. Саме розуміння, що ми знаємо, а над чим треба ще попрацювати, відкриває кожному з нас шлях до самовдосконалення.
Однією із найважливіших наразі компетенцій є цифрова компетентність: без неї практично неможливо використовувати всі можливості сучасних технологій в освітньому процесі.
Саме тому із задоволенням хочу рекомендувати колегам скористатися чудовою можливістю, яка надана Міністерством цифрової політики для освітянської спільноти: Цифрограмом для вчителів. Це - безоплатний національний тест на цифрову грамотність для педагогів, який допоможе педагогічним працівникам визначити свій рівень цифрової грамотності та покращити власні цифрові навички, й у свою чергу сприятиме реалізації прав в освіті, насамперед, права на якісну освіту та академічну свободу вчителя.
Адже вчителі, які раніше не використовували взагалі або недостатньо використовували різні технології та цифрові інструменти для навчального процесу, під час пандемії через вимушену потребу відчули смак використання цих технологій, зрозуміли, що це цікаво, що це дає можливість індивідуально ставити завдання, спілкуватися з учнями, вести облік навчальних досягнень та спрощує роботу вчителя (звичайно, для цього потрібно спершу докласти зусиль і належно оволодіти цифровими навичками). Тому коли ми повернемося до звичного навчання, багато вчителів продовжать використовувати ці технології, розуміючи, що це розширює їхню академічну свободу та покращує якість освіти.
Спільно з Міністерством цифрової політики в нас попереду багато роботи у напрямку підвищення цифрових компетентностей педагогічних працівників, адже цифровізація освіти та цифрова компетентність педагогів вже стала вимогою сучасності, а не лише періоду пандемії.
Для того, щоб пройти тест, необхідно зайти на портал Дія.Цифрова освіта в розділ “Цифрограм” та обрати розділ “Цифрограм для вчителів” https://cutt.ly/6nov8EF. Цифрограм для вчителів оцінює 21 професійну цифрову компетенцію, що згрупована у 5 сфер:
✅ Учитель у цифровому суспільстві
✅ Професійний розвиток
✅ Використання та аналіз цифрових ресурсів
✅ Навчання та оцінювання учнів
✅ Розвиток цифрової компетентності учнів.
Як під час презентації Цифрограму для вчителів зазначила Валерія Іонан, заступник міністра цифрової трансформації з питань європейської інтеграції, після того, як вчителі складуть національний тест на цифрову грамотність, вони отримають електронний сертифікат із результатами навчання, який підтвердить їхні цифрові знання та навички.
Минулого року для підвищення цифрової компетенції педагогів я ініціював проведення безоплатного онлайн-курсу «Розгортання та використання середовища G Suite в діяльності освітньої установи». Цю ініціативу підтримала компанія Google Україна, а провели курс тренери Академії цифрового розвитку. Кожен охочий може й надалі підвищувати свої цифрові навички за допомогою цього курсу, адже записи лекцій усіх п’яти модулів з перекладом українською жестовою мовою є у відкритому доступі тут: https://cutt.ly/Jnowkv7.
Цифрограм для вчителів розроблений експертами Академії цифрового розвитку на основі рамки професійних компетенцій для вчителів, розробленої експертами на виконання Наказу МОН України No 38 від 15 січня 2019 року.
Національний тест на цифрову грамотність втілений за підтримки проєкту «Зміцнення громадської довіри», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Платформа Дія.Цифрова освіта розроблена за підтримки швейцарсько-української Програми EGAP, що фінансується Швейцарською агенцією з розвитку та співробітництва й реалізується Фондом Східна Європа та Фондом Innovabridge.